Loading...

Gépek kockázatfelmérése (kockázatértékelése)

 

A gépek CE jelölési folyamatának egyik fontos és kötelező lépése a kockázatok felmérése és kezelése, és természetesen ennek dokumentálása. Az erre vonatkozó előírást és a követendő módszertant a 2006/42/EK gépdirektíva és az ahhoz harmonizált EN ISO 12100-as szabvány tartalmazza. 

(Ne keverjétek össze a Munkavédelmi Törvény által előírt munkavédelmi kockázatértékeléssel, amit majd az üzembe helyezéskor vagy használatba vételkor és azt követően rendszeres időnként vagy változások esetén kell az üzemeltetőnek elvégeznie, aktualizálnia! Abban nem csak a gép kockázatait kell elemezni, hanem a teljes munkarendszerrel kapcsolatos kölcsönhatásokat is! A módszertanában van hasonlóság, természetesen azt is szívesen elkészítjük Neked, de itt a továbbiakban a CE jelöléshez szükséges kockázatfelmérésről lesz szó!) 

Érdemes még a berendezés tervezési szakaszában végiggondolni és felmérni a gépből vagy a használatából származó várható veszélyeket és azok hatásait! Így a tervek kialakítása már eleve lehetővé teszi a megfelelő kockázatkezelést a vonatkozó szabványok figyelembe vételével, így a jogi megfelelőség és biztonság elérhető utólagos átalakítások nélkül, amivel jelentős költségmegtakarítást érhetsz el. Persze a valóságban gyakran előfordul, hogy egy már legyártott prototípus vagy akár a végelgesnek szánt gép kapcsán végezzük el a kockázatfelmérést, de ilyen esetekben számolni kell az esetleges utólagos átalakítások szükségességével… 

A kockázatfelmérés nem más, mint a kockázatelemzést és a kockázatértékelést tartalmazó, átfogó folyamat. Érdekes, hogy még a "szakzsargon" is általában csak kockázatértékelésről beszél, pedig az valójában csak egy kis szelete a teljes folyamatnak. Most megpróbáljuk a teljes folyamat bemutatásán keresztül tisztázni, melyik fogalom pontosan mit is jelent, és az egyes lépések milyen konkrét feladatokat jelentenek a számodra.

 

Gépek kockázatfelmérésének folyamata

A teljes kockázatfelmérési folyamat az alábbi dokumentálandó lépésekből áll, amelyeket addig kell ismételni, amíg csak elfogadható kockázatok maradnak:

I. Kockázatbecslés

1. A gép határainak a meghatározása

Az első és legfontosabb dolog a gép határainak meghatározása, azaz hogy meddig tart, mi az, ami hozzá tartozik és mi az, ami már nem! 

FIGYELEM! Ne csak a "fizikai" határokra gondolj! Ezeket a szempontokat is figyelembe kell venni és definiálni az ezekhez tartozó „határokat” is: funkcionalitás, használati módok, időbeliség (pl. gép tervezett élettartama, szerviz idők…) és bármi egyéb, ami releváns lehet, mint pl. a tisztasági követelmények, feldolgozott anyagok jellemzői, kül- vagy beltéri elhelyezés….

2. Veszélyek beazonosítása

A gép teljes életciklusában (pl. tárolás, kicsomagolás, beállítás, indítás, működési funkciók, leállítás, stb.) felmerülő feladatokra vonatkozóan kell elvégezni a felmerülő veszélyek beazonosítását.

A minimálisan figyelembe veendő veszélyek listáját egyes termékköröknél szabványok tartalmazzák, de nem lehet megkerülni a „józan paraszti ész” szerinti megközelítést sem, hiszen nem garantált, hogy tényleg minden meghatározó veszélyre gondoltak a szabványalkotók!

3. Kockázatok becslése (kockázatbecslés)

Minden veszély esetén meg kell becsülni annak súlyosságát és az előfordulás valószínűségét (tekintettel az érintettek körére, az elkerülési lehetőségekre és a veszélyes szituációkra).

Az egyes szempontok értékeléséhez általában nem áll rendelkezésre előírt osztályozási rendszer, azt az alkalmazott skálával együtt a gyártónak kell meghatároznia. 

II. Kockázatok kiértékelése (gépek kockázatértékelése)

A fentiek alapján döntést kell hozni, hogy az adott veszélyből származó egyes kockázatok elfogadhatók-e, vagy további kockázatcsökkentés szükséges.

Az elfogadhatóság határának definiálása szintén a gyártó felelőssége!

III. Kockázatcsökkentés

A kockázatcsökkentés elvárt módszereit általában az európai harmonizált szabványok tartalmazzák és a gyártó felelőssége meghatározni azokat. Ezek a tervezési szempontokra, a műszaki védőintézkedésekre és a használati információkra egyaránt kiterjednek. 

A kockázatcsökkentési intézkedések után megmaradó kockázatok az ún. fennmaradó kockázatok, amelyekről a felhasználói dokumentációban, és jellemzően a gépen magán piktogramok, figyelmeztetések formájában kell tájékoztatni a felhasználót, hogy megtehesse a szükséges lépéseket ezek kezelésére. 

 

A kockázatfelmérés tehát nem csak egy elkészítendő „dokumentum”, hanem egy tervezési megközelítés, ami lehetővé teszi a későbbi költséges átépítések, balesetek megelőzését!

Az európai harmonizált szabványok tartalmazzák a részletes kockázatfelmérési módszertant, valamint a minimálisan figyelembe veendő veszélyek körét. Ezek közül a leggyakrabban alkalmazottak:

  • EN ISO 12100 - általános háttér és módszertan, veszélylista
  • EN ISO 13849-1 – biztonsági vezérlőrendszer elvárt teljesítményszintjének meghatározása
  • EN 1005-ös szabványcsalád – gépek kézi kiszolgálásával kapcsolatos ergonómiai kockázatok értékelése
  • EN ISO 14159 – gépek higiéniai szempontú kockázatértékeléseEN 1672-2 – élelmiszeripari gépek higiéniai szempontú kockázatértékelése

FIGYELEM! A kockázatfelmérés dokumentumai a termék műszaki dokumentációjának a részét kell, hogy képezzék!

 

Amiben számíthatsz a SAASCO-ra

  • Kockázatfelmérés elvégzése konkrét gépre, gépegyüttesre vonatkozóan
  • Kockázatfelmérés ellenőrzése
  • Tanácsadás, szakértői támogatás kockázatfelmérési projektekben
  • Elméleti képzés vagy gyakorlati tréning a kockázatfelmérés módszertanáról